top of page

Wezeł wiązara więźby połączony płytkami kolczastymi.

 Prefabrykacja konstrukcji dachowych to technologia powstała w latach 50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Rozwój technologii, maszyn i komputeryzacja procesów technologicznych, w tym przede wszystkim projektowania zdynamizowały znacząco rozwój tej dziedziny inżynierii.

Obecnie na placu budowy wykorzystuje się już w większości produkty prefabrykowane. Począwszy

od betonu, poprzez pustaki i dachy. Taki system prac pozwala na zdecydowane skrócenie prac na placu budowy. Nie bez znaczenia jest bardzo duża powtarzalność elementów prefabrykowanych oraz

ich parametrów. Takie podejście pozwala na oszczędność czasu, wysoką jakość powstałych konstrukcji

i co za tym idzie wymierne korzyści finansowe.

 W przypadku konstrukcji dachowych prefabrykacja więźb dachowych jest powszechnie stosowana

w większości krajów wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że w takich krajach jak Francja, czy Szwecja nawet 90% konstrukcji dachowych powstaje w ten sposób.

 

W Polsce prefabrykacja dachów podlega bardzo dynamicznemu rozwojowi. A rynek rośnie bardzo szybko. Od kilku lat część konstrukcji dachowych, przede wszystkim hal czy supermarketów powstaje tylko w tej technologii. Istotne skrócenie czasu budowy takich obiektów ma kolosalne znaczenie dla inwestorów.

Zmieniło się także podejście deweloperów i inwestorów indywidualnych, ale także architektów

i projektantów. Gdy koszt budowy domu oraz czas realizacji mają największe znaczenie prefabrykacja staje się nieodzowna.

 

 

 Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt polskich i zagranicznych firm specjalizujących się w prefabrykacji konstrukcji dachowych, ale także całych hal i domów. Producenci oferują także prefabrykowane belki stropowe, a także szalunki o nietypowych kształtach, projektowane do konkretnych zastosowań np. budowy mostów.

Liderem technologii prefabrykacji dachów jest MiTek Industries. Opracowana przez tą firmę metoda prefabrykacji opiera się na produkcji wiązarów dachowych, których elementy łączone są specjalnymi płytkami kolczastymi. Firma dostarcza producentom technologię produkcji. W tym specjalistyczne oprogramowanie projektowe oraz wyspecjalizowane maszyny. Zajmuje się także szkoleniami i szeroko rozumianą promocją technologii prefabrykacji.

 

 

Przykład projektu dachu.

 W produkcji konstrukcji prefabrykowanych w technologii płytek kolczastych wykorzystuje się wysokiej jakości drewno konstrukcyjne. Najczęściej klasy C-24 lub wyższej. Wykorzystywana jest czterostronnie strugana tarcica suszona do poziomu nie wyższego niż 18%, impregnowana zazwyczaj zanurzeniowo.

Płytki kolczaste stosowane do łączenia poszczególnych elementów wiązarów określone są normami nadanymi przez ich producenta firmę MiTek i muszą spełaniać określone normy. Ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji nie jest możliwe stosowanie materiałów zastępczych. Nad prawidłowością tych procesów czuwa licencjodawca, czyli firma MiTek Ind. Producenci stosujący tą technologię muszą stosować dedykowane oprogramowanie projektowe i bezwględnie stosować się do określonych norm w produkcji. Dzięki temu rygorowi produkcyjnemu konstrukcje różnych zakładów są do siebie bardzo zbliżone jakościowo i technicznie.

 

 

Prefabrykacja

DREWNIANE KONSTRUKCJE PREFABRYKOWANE

© 2013 by dachy-prefabrykowane.pl

  • w-facebook
  • w-googleplus
bottom of page